31 marca 2021

Na wyścigi!

 


Dzisiaj przewspaniała książka dla dzieci (ale gwarantuję, że również dorosłym się spodoba) – „Na wyścigi!”. Została ona wydana nakładem wydawnictwa Tatarak

„Na wyścigi” to książka bardzo nietypowa. Składa się z głównie z ilustracji i podanych prędkości – po lewej stronie podana jest prędkość wyrażona w kilometrach na godzinę, a po prawej – ilustracje obiektów poruszających się z podaną prędkością. Jest to dość nietypowe, ale bardzo fascynujące! No bo czy wiecie z jaką prędkością poruszają się żółwie z Galapagos? Jak szybko przemieszcza się tornado? Czy gepard jest szybszy od motocyklu? Tego wszystkiego dowiecie się  z właśnie z tej książki! Dla tych, którzy potrzebują większej ilości informacji na temat szybkości danego obiektu to na końcu książki znajdą bardzo fajny glosariusz. Zawartych zostało tam naprawdę sporo faktów i liczb, które zaspokoją ciekawość każdego czytelnika – tego małego, jak i dużego :]

Pojęcie prędkości jest naprawdę fascynujące, a ta książka uczy tego przez zabawę. My wykorzystaliśmy ją również w formie małego quizu: Zgadnij, co jest szybsze? Zając czy ważka? Spadochroniarz czy aligator? Statek kosmiczny „Apollo 11” czy pocisk? Świetna zabawa gwarantowana.

Książka „Na wyścigi!” jest świetnie wydana. Jest szyta i w twardej oprawie. Na pewno się nie rozleci w trakcie intensywnego jej oglądania i czytania, bo to książka do której wielokrotnie będziecie wracać :] Bardzo polecam, więc jak? Do biegu… Gotowi… START!



Fragment z książki, a dokładniej rzecz ujmując z „Glosariusza”:

Ziemia obracająca się wokół własnej osi -

Nasza planeta uformowała się 4,6 miliarda lat temu. Starożytni Grecy jako pierwsi zauważyli, że jest kulista. Fakt ten potwierdził około 1520 roku wielki portugalski podróżnik i nawigator Ferdynand Magellan, który ją opłynął. Ziemia obraca się wokół własnej osi z prędkością wynoszącą w przybliżeniu 1670 kilometrów na godzinę.

 

Wielbłąd –

pochodzi z centralnej Azji. Garby wielbłąda dwugarbnego są zbiornikami substancji pokarmowych. Dzięki temu nawet w trudnym klimacie pustynnym pokonuje on długie dystanse bez wody i pożywienia. Osiąga prędkość do 16 kilometrów na godzinę. Natomiast jego większy i bardziej muskularny jednogarbny kuzyn – dromader – może biec z prędkością aż 90 kilometrów na godzinę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz