11 listopada 2021

Klasztor i Bazylika Ojców Paulinów „Na Skałce”

 


Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika to kompleks sakralny, kościół oraz klasztor paulinów. Znajduje się on w Krakowie przy ul. Skałecznej 15. Potocznie miejsce to nazywane jest „Skałką” lub „kościołem na Skałce”.

Z kościołem tym związana jest ciekawa historia – historia konfliktu między królem Bolesławem Szczodrym a biskupem krakowskim Stanisławem. W wyniku tego konfliktu biskup w 1079 roku został skazany na obcięcie członków. Według wersji Galla Anonima wydarzyło się to na Wzgórzu Wawelskim. Natomiast według przekazu zostawionego przez Wincentego Kadłubka król zabił biskupa w kościele na Skałce podczas odprawiania przez niego mszy. Król za ten haniebny uczynek musiał opuścić kraj. Biskup został natomiast kanonizowany w XIII w. Pomimo tego, że zwłoki biskupa spoczywają w Katedrze na Wawelu to właśnie kościół na Skałce jest miejscem jego kultu.

Przed kościołem znajduje się między innymi: Ołtarz Trzech Tysiącleci, pomnik Jana Pawła II oraz sadzawka św. Stanisława.

Na szczególną uwagę zasługuje Krypta Zasłużonych. Spoczęli tutaj wybitni Polacy. Jej otwarcie związane było z 400-leciem śmierci kronikarza oraz fundatora klasztoru Paulinów Na Skałce Jana Długosza. Oprócz niego spoczywają tutaj również: poeta, prozaik, tłumacz oraz laureat Nagrody Nobla Czesław Miłosz, dramaturg i artysta malarz Stanisław Wyspiański, poeta Wincenty Pol, pisarz i krytyk literacki Lucjan Siemieński, powieściopisarz Józef Ignacy Kraszewski, poeta i rzeźbiarz Teofil Lenartowicz, poeta Adam Asnyk, artysta malarz Henryk Siemiradzki, artysta malarz Jacek Malczewski, kompozytor Karol Szymanowski, aktor Ludwik Solski oraz matematyk i astronom Tadeusz Banachiewicz.

Wejście do krypty jest płatne. Ceny biletów: normalny – 3,50, a ulgowy – 2,50.

















































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz