23 kwietnia 2021

Jennifer Hillier – Ty będziesz następna

 


23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, więc dzisiejszy post nie mógł być inny niż książkowy :] Jennifer Hillier – zapamiętajcie to nazwisko! W zeszłym roku przeczytałam książkę „Małe sekrety”, a teraz jestem świeżo po lekturze jej kolejne książki – „Ty będziesz następna”. Zarówno ta, jak i poprzednia zostały wydane nakładem wydawnictwa Muza.

„Małe sekrety” bardzo mi się podobały. Ba, to był zdecydowanie najlepszy thriller ubiegłego roku, który przeczytałam. „Ty będziesz następna” to jeszcze lepsza powieść i pewnie trudno będzie mi przeczytać równie dobrą! Zresztą nic dziwnego – książka ta jest zdobywczynią Thriller Award 2019 oraz finalistką nagród Anthony Award i Macavity Award. Książka jest naprawdę niesamowita. Jest bardzo dobrze napisana. Wciągająca i szokująca fabuła. Świetnie skonstruowane postaci. Zakończenie Was bardzo zaskoczy – ja zupełnie nie mogłam uwierzyć w to co się stało… Naprawdę nie można się do niczego przyczepić… Jak zaczniecie czytać to nie dacie rady odłożyć tej książki na półkę. Ja już z niecierpliwością wyczekuję kolejnej książki Jeniffer Hillier!

Fabuła? 16-letnia Angela Wong znika pewnego dnia bez śladu. Nikt nie ma pojęcia co się z nią stało – ani jej najlepsza przyjaciółka Geo Shaw, ani Kaiser Brody, który był zaprzyjaźniony z obydwoma dziewczynami. Czternaście lat później szczątki Angeli zostały znalezione w lesie, który znajduje się tuż obok rodzinnego domu Geo. Okazuje się, że zamordował ją Calvin James, nazywany przez policję Dusicielem ze Sweetbay. Calvin był chłopakiem Geo…

Kilka zagranicznych rekomendacji:

„Wciąga od pierwszej strony. Hillier po mistrzowsku buduje napięcie. Nie mogłam się oderwać. To inteligentny, mocny thriller z wieloma niespodziankami. Zapnijcie pasy ” – Lisa Unger, autorka powieści „Piękne kłamstwa”

„ Ty będziesz następna chwyta za gardło! To doskonała mieszanka fascynujących postaci, mrożących krew żyłach detali i zapierających dech zwrotów akcji. Nie będziecie mogli się oderwać od tego rewelacyjnego thrillera aż do wstrząsającego końca” – Lisa Gardner, autorka „Powiem tylko raz”

„Ciemna jak burzowa noc i równie niepokojąca. Ty będziesz następna sprawi, że czytelnicy będą z zaskoczenia gwałtownie nabierać powietrze, przedzierając się przez kolejne strony. Trzymająca w napięciu, brutalnie szczera i niemożliwa do zapomnienia” – Riley Sager, autor powieści „Ocalałe”

Ty będziesz następna to nowa wersja Milczenia owiec. Zniewalająca, budząca grozę, trzymająca w napięciu” – Aspen Daily News

„Wciągająca, chwytająca za gardło” – Publishers Weekly


Fragment z książki:

„Geo zacisnęła powieki. Musi powiedzieć jej prawdę. To ostatni moment, żeby to zrobić, okazja, by powiedzieć wszystko, zanim jeszcze nakłamie, zanim się dowiedzą, że doszło do czegoś potwornego.

Teraz albo nigdy

Kurwa, powiedz jej!

Nie mogła wykrztusić słowa. W końcu usłyszała, jak mówi:

- Podzwonię. Jeśli ją namierzę, powiem, żeby wróciła do domu.

Ktokolwiek powiedział, że trudno jest kłamać, mylił się. Kłamanie jest łatwe. Kłamstwo jest niczym gorący nóż krojący masło o pokojowej temperaturze.

Kłamstwo to garść słów połączonych po to, by ktoś myślał, że wszystko jest w porządku.

Mówienie prawdy natomiast jest niewykonalne.”

 


Na koniec jeszcze parę słów na temat Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym roku, podobnie zresztą jak w poprzednim z powodu pandemii koronawirusa książka bardzo często jest źródłem siły do przezwyciężenia okresu izolacji i odosobnienia. Niemniej jednak, dzień ten stanowi zachętę do promocji czytelnictwa, bo z tym jest wciąż bardzo kiepsko. Polacy nie czytają, a co najgorsze dzieci i młodzież nie czyta. To nie są puste frazesy – tak się dzieje. Jeśli przeciętny nastolatek przeczyta kilka książek w ciągu roku to możemy tutaj mówić o sporym sukcesie. Książki zostały wyparte przez Internet, media społecznościowe i gry komputerowe. O pozytywach płynących z czytania dzieciom pisałam w poście Kiedy trzeba uciekać.

 - w roku 2021 Światowy Dzień Książki obchodzimy po raz 26. Dzień ten został bowiem proklamowany w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO;

- 23 kwietnia jest datą związaną z rocznicą urodzin bądź śmierci wielu czołowych pisarzy, jak na przykład Szekspir i Cervantes;

- co roku od dwudziestu lat jedno z miast zostaje Światową Stolicą Książki. W tym roku miastem tym jest Tibilisi w Gruzji. Rok temu była to Kuala Lumpur w Malezji. Warto zaznaczyć, że już w przeciągu tych 20 lat na liście tej znalazły się 2 polskie miasta. W 2013 roku był to Kraków, a w 2019 – Wrocław. Warto zaznaczyć, ze wszystkie wybrane miasta tworzą sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury;

- UNESCO zachęca do promocji czytelnictwa w mediach społecznościowych poprzez dodawanie hasztagu #WorldBookDay.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz