Pora na kolejne muzeum w Krakowie. Koniecznie wybierzcie się do Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.
Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN znajduje się w budynku dawnej „Łaźni Rzymskiej”. Łazienki te zbudowane zostały w 1885 roku z inicjatywy krakowskiego kupca Antoniego Suskiego. Ich wykonawcą był Władysław Rausz. Miejsce to było dwukrotnie przebudowywane i ponownie zostało otwarte w 1914 roku. Co dzisiaj zostało po „łaźniach rzymskich”? Są to m.in.: umocowany do drzwi wejściowych oryginalny termometr, przepiękne witraże, marmurowa okładzina oraz płytki ceramiczne, które ozdabiają korytarz oraz hol wejściowy.
Historia Muzeum przyrodniczego sięga roku 1865. Wtedy powstała bowiem Komisja Fizjograficzna Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, która gromadziła zbiory przyrodnicze. Jakie dokładnie wystawy znajdują się w krakowskim Muzeum Przyrodniczym? Oto one: Wystawy czasowe: „Gatunki obce w faunie Polski”, „Zwierzęta krain polarnych”, „Minerały fluoroesencyjne”, „Fauna wysokogórska”, „Kraby”, „Świat motyli”, „Fauna Polski”, „Świat gadów”, „Woda – podstawa Życia na Ziemi”, „Las tropikalny”. Wystawy stałe: „Mięczaki Świata”, „Rozmowa z kamieniem” oraz „Świat łowców mamutów. Paleolit – przyroda i sztuka”. Co ciekawe, na tej ostatniej wystawie można zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości (wraz ze skórą i tkankami miękkimi) nosorożca włochatego, który liczy ok. 30 tysięcy lat. Tuż obok niego znajdują się także kopalne szczątki mamutów i niedźwiedzia jaskiniowego.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dojazd
Muzeum Przyrodnicze znajduje się przy ul. Św. Sebastiana 9 – jest to dokładnie to samo wejście do kamienicy, gdzie odbiera się paszporty. Ul. Św. Sebastiana znajduje się w ścisłym centrum Krakowa – między Rynkiem Głównym a Kazimierzem. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to: „Poczta Główna” lub „Starowiślna”.
Godziny otwarcia
Muzeum Przyrodnicze otwarte jest od wtorku do piątku w godz.: 9.00-15.00, a w soboty: 12.00-18.00.
Cennik
Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 16 zł. Dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny. Obecnie Muzeum Przyrodnicze można także zwiedzić za darmo w ramach akcji „Rośliny tropikalne dla muzeum”. Akcja ta polega na tym, że w zamian za przyniesienie do muzeum rośliny tropikalnej ( np.: anturium, pachira, kroton, monstera, skrzydłokwiat, storczyk oraz palma ) można muzeum zwiedzić bezpłatnie. Jedna roślina to jeden bilet. Przyniesione rośliny prezentowane są na wystawie „Las tropikalny”.
Wybór odpowiedniego przedszkola bywa często trudnym zadaniem dla wielu rodziców, zwłaszcza w większych miastach. Znaczenie ma nie tylko lokalizacja, ale też program zajęć, podejście kadry czy dostępność dodatkowych aktywności. W kontekście takich rozważań warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie https://przedszkole.warszawa.pl/. Serwis przedstawia konkretną ofertę placówki oraz daje ogólny obraz organizacji opieki nad dziećmi. Przejrzystość informacji może ułatwić dalsze porównania i podjęcie świadomej decyzji.
OdpowiedzUsuń