11 października 2019

Apteka pod Orłem – Plac Bohaterów Getta



W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam szczególne miejsce na krakowskim Podgórzu. Jest to Plac Bohaterów Getta. Znajduje się tutaj także Apteka pod Orłem.

W latach 1941-1943 na Placu Bohaterów Getta (wtedy Placu Zgody) istniała „żydowska dzielnica mieszkaniowa”, czyli getto. Miejsce to musiało opuścić 3 000 Polaków, a na ich miejsce osiedlono około 16 000 Żydów. Getto zostało zlikwidowane w marcu 1943 roku. Żydzi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu, do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birekanu, a część została osadzona w obozie pracy przymusowej w Płaszowie.










Szczególne miejsce na terenie żydowskiego getta zajmowała Apteka pod Orłem. Została ona założona w 1909 roku przez Józefa Pankiewicza, a tuż przed wojną była prowadzona przez jego syna, Tadeusza. Dzięki jego staraniom nie została zamknięta, a jej pracownicy mogli aktywnie włączyć się w pomoc mieszkańcom getta. Tadeusz Pankiewicz w swoich wspomnieniach „Apteka w getcie krakowskim” opisał losy niektórych Żydów. W 1983 roku odznaczony został medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.



W 1951 roku Apteka pod Orłem została upaństwowiona, a w 1967 r. – zlikwidowana. Zorganizowany został tutaj bar. Dopiero w 1983 roku aptece nadano status miejsca pamięci narodowej. Obecnie Apteka pod Orłem jest częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 

Możecie tutaj zobaczyć:
  • izbę ekspedycyjną, czyli tzw. pierwszy stół w aptece;
  • izbę recepturową – miejsce, gdzie przygotowuje się leki;
  • pokój dyżurny – nazywana również pokojem Tadeusza Pankiewicza;
  • materialnię – pomieszczenie służące do przechowywania materiałów do produkcji leków oraz apteczne zapasy;
  • Zagładę – korytarz prowadzący do laboratorium, który został poświęcony ofiarom Zagłady – krakowskim Żydom;
  • digestorium laboratoryjne – przechowywano tutaj substancje do produkcji leków, destylaty, odczynniki. Dokonywano tutaj również syntez chemicznych i analiz.
  „Aptekę pod Orłem ulokował los w samym sercu getta, gdzie stała się świadkiem nieludzkich wysiedleń, potwornych zbrodni i stałego poniżania godności ludzkich przez okupanta” Tadeusz Pankiewicz  

Informacje praktyczne.
Godziny otwarcia. Poniedziałek: 10.00-14.00; wtorek-niedziela: 9.00-17.00.
Cennik biletów. Normalny – 11 zł, ulgowy – 9 zł.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz