19 stycznia 2017

5 najlepszych filmów lat 40.


Zafascynowana kinem lat 50. postanowiłam sięgnąć jeszcze bardziej wstecz po „złote lata Hollywood” ;) I była to świetna decyzja, bowiem kino lat 40 to niezwykle oryginalne i zapadające w pamięć dzieła. Zapraszam Was na przegląd najbardziej znanych produkcji tej dekady.



Dyktator (The Great Dictator) 1940


Film nakręcony w 1940 roku w reżyserii Charlie Chaplina, to ukazana w satyryczny i prześmiewczy sposób alegoria rządów Adolfa Hitlera, oraz ideologia faszyzmu. Charlie Chaplin wciela się w filmie w dwie role: tyrana i dyktatora Adenoida Hynkela oraz żydowskiego fryzjera. Ze względu na fizyczne podobieństwo łatwo zgadnąć, że szybko dojdzie do zamiany ról. Choć film jest komedią i w wielu momentach bawi to również wzrusza i skłania do refleksji. Podobno pomysł na film zrodził się u przyjaciela Chaplina, który zauważył, że ten jest łudząco podobny do Fuhrera - podobnego wzrostu, urodzony w tym samym roku i starszy tylko o cztery dni. Co ciekawe, w Niemczech film został wyświetlony po raz pierwszy dopiero w 1998 roku.





Obywatel Kane (Citizen Kane) 1941


To chyba najsłynniejszy film dekady, często nawet uważany za najlepszy film w historii kina. Wyreżyserowany przez Orsona Wellesa, który zagrał również tytułową rolę. Film opowiada historię życia Charlesa Fostera Kane’a. Historia opowiedziana w formie retrospekcji zaczyna się od sceny śmierci głównego bohatera, którego ostatnie słowo to „Różyczka”. Jeden z dziennikarzy poprzez rozmowy z ludźmi z otoczenia Kane’a stara się zrozumieć sens tego słowa. Poznajemy człowieka, który rozpoczyna swoją karierę jako wydawca gazety, po czym zyskując majątek zmienia się w człowieka dążącego do władzy, kariery i jeszcze większych pieniędzy, często bez żadnych skrupułów. Być może dziś film ten nie robi już takiego wrażenia ale warto pamiętać że na owe czasy był produkcją nader nowatorską, powodując ogromny postęp w kinematografii. Choćby dlatego warto go obejrzeć :) W 1999 roku powstał film opowiadający o kulisach powstawania tej produkcji „Obywatel Welles”.





Sokół maltański (The Maltese Falcon) 1941


Amerykański film kryminalny z Humphreyem Bogartem w roli głównej, który razem z  Casablancą uczynił go gwiazdą. Produkcja określana mianem najlepszego filmu detektywistycznego. Historia prywatnego detektywa, który próbuje rozwiązać zagadkę śmierci swojego współpracownika. Zaczyna spotykać ludzi, którzy są pochłonięci obsesją odnalezienia legendarnej figurki sokoła maltańskiego wykonanego ze szczerego złota i diamentów. Wciągająca opowieść o moralności, ludzkich marzeniach i żądzy bogactwa.





Casablanca (Casablanca) 1942


O tym filmie nie sposób nie wspomnieć, bo mimo swoich lat nadal zachwyca. Trwa II wojna światowa. Przenosimy się do Maroka, francuskiej kolonii. Miasto Casablanca jest miejscem tranzytowym dla ludzi uciekających do wolnej Ameryki. Rick Blaine (Humphrey Bogart) prowadzi ekskluzywny klub w którym spotyka swoją dawną miłość Ilsę Lund (Ingrid Bergman). Rick musi ostatecznie dokonać wyboru między miłością do Ilsy a pomocą jej mężowi, który jako czeski działacz oporu walczy z nazistami. Charyzmatyczne role głównych bohaterów i wzruszająca historia sprawiają że Casablanca nie jest jednym z wielu melodramatów, ale cudownym arcydziełem zapisanym na stałe w dziejach kina. Pisząc o Casablance trzeba wspomnieć o pięknej muzyce. Przez cały film rozbrzmiewa francuska Marsylianka w różnych tonacjach, ale to inny utwór stał się znakiem filmu. Przepiękna piosenka „As time goes by”, którą na fortepianie w klubie Ricka gra czarnoskóry Sam, rozbrzmiewa w jednej z najsłynniejszych scen filmu. A więc „Zagraj to jeszcze raz, Sam”…






Arszenik i stare koronki (Arsenik and Old Lace) 1944


Gotowi na jedną z najlepszych komedii ostatnich dziesięcioleci? Niebanalna historia o dwóch, miłych staruszkach, które z dobrego serca starają się pomóc samotnym starszym mężczyznom ukrócić ich samotność przez… podanie wina zatrutego arszenikiem. Mamy tu siostrzeńca, który dowiaduje się o „działalności dobroczynnej” cioteczek, starszego pana leżącego w skrzyni już po spożyciu wina, nieoczekiwaną wizytę kuzyna – mordercy ściganego przez policję i krewnego, przekonanego o tym, że jest prezydentem Rooseveltem :) Genialna mieszanka!  Przezabawna czarna komedia, która wyciska ze śmiechu łzy.




Co myślicie o tych filmach? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz