17 grudnia 2016

Filmy z Krakowem w tle


Kraków jest miastem niezwykle urokliwym i magicznym. To miejsce przyciąga tysiące turystów z całego świata. Urzekło ono też niektórych twórców filmowych, którzy właśnie miasto królów polskich wybrali na kręcenie zdjęć do swoich produkcji. Oto kilka z nich, które najbardziej mi się spodobały. Zapraszam na filmową podróż do Krakowa…



Uwikłanie


Jest to polski film kryminalny zrealizowany na motywach powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. Prokurator Szacka i komisarz Smolar próbują rozwikłać tajemnicę śmierci jednego z uczestników grupy psychoterapeutycznej. Rozwiązanie zagadki, sięgające czasów PRLu, okazuje się mocno zaskakujące. Niewątpliwą zaletą są oczywiście kadry pięknego Krakowa, gdzie cała akcja ma miejsce.




Vinci


Kolejna propozycja to polska komedia sensacyjna w reżyserii Juliusza Machulskiego. Główny bohater Cuma, złodziej dzieł sztuki wychodzi z więzienia za pomocą pasera. W zamian dostaje zlecenie, by ukraść słynny obraz Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką”, powracający do Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Cuma postanawia prosić o pomoc w rabunku przyjaciela Juliana, dawnego kolegę po fachu, który odmienił swoją drogę życiową i został policjantem. Nieprzewidywalny scenariusz to główny atut tego filmu, no oczywiście obok Krakowa.




Lista Schindlera


Jedyny w tym zestawieniu film amerykański. I to nie byle jaki, bo nagrodzony Oscarem dramat wojenny w reżyserii Stevena Spielberga. Film oparty na faktach, opowiadający historię niemieckiego przemysłowca Oscara Schindlera, który w czasie II wojny światowej przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Darmową siłę roboczą stanowią dla niego Żydzi. Znajdując się na „liście Schindlera” jako jego pracownicy są ocaleni od wywozu do podkrakowskiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Jest to historia niezwykła i wzruszająca, mówiąca o tym jak jeden człowiek był w stanie bez użycia broni uratować ponad tysiąc istnień ludzkich. Od 2007 roku Fabryka Emalia Oscara Schindlera należy do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.




Anioł w Krakowie


Anioł Giordano nie ma dobrej opinii w Niebie. Za swoje łobuzerskie zachowanie zostaje zesłany na Ziemię, by tam każdego dnia czynić jeden dobry uczynek. Giordano ląduje pod Krakowem i od razu zaczyna pomagać ludziom. Film niezwykle oryginalny, nagrodzony wieloma nagrodami na polskich festiwalach filmowych.




Nie kłam kochanie


Na sam koniec coś bardzo lekkiego, czyli komedia romantyczna „Nie kłam kochanie”. Piotr Adamczyk w roli kobieciarza i niepoprawnego kłamcy, wpada w finansowe tarapaty. Jedynym ratunkiem wydaje się majątek bogatej ciotki. Przy czym jest jeden warunek: posiadanie narzeczonej i rychły ślub, na co się nie zanosi. Poszukiwania fikcyjnej narzeczonej czas zacząć, by udać się z nią do rodziny w Krakowie.



Znacie inne filmy, w których Kraków gra jedną z głównych ról?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz