3 marca 2022

Ta książka naprawi Twoje życie

 


Kolejny przeczytany poradnik na moim koncie to pozycja pod tytułem „Ta książka naprawi Twoje życie”. Jej autorem jest Helen Thomson, a w Polsce wydana została nakładem wydawnictwa Muza.

Wiadomym jest, że na polskim i światowym rynku wydawniczym sporo jest różnego rodzaju publikacji dotyczących tego, jak lepiej żyć i być szczęśliwszym. W obliczu aktualnych wydarzeń wojennych na pewno wszyscy przewartościowaliśmy sobie pojęcie szczęścia o 180 stopni. Niemniej jednak wracając do recenzji „Ta książka naprawi Twoje życie”… Jest to poradnik, w którym wszystkie zebrane rady mają oparcie w najnowszych badaniach naukowych. Co ciekawe – autorka niniejszej książki rozprawia się z powszechnie znanymi mitami, które wciąż są przekazywane dalej bez zupełnych dowodów na ich poparcie.

Poruszonych jest tutaj bardzo dużo różnych tematów – począwszy od zdrowia, przez rozwój intelektualny, aż po budowanie zdrowych relacji społecznych. Książka składa się bowiem aż z 12 rozdziałów, które poruszają następujące zagadnienia: jak się nie martwić, jak być szczęśliwym, jak nabrać pewności siebie, jak zdobywać przyjaciół, jak znaleźć miłość, jak zachować zdrowie na dłużej, jak się wysypiać, jak wyrabiać nawyki i się ich pozbywać, jak być inteligentniejszym, jak być mądrzejszym, jak wybić się w życiu i jak uniknąć przesadnej doskonałości. Mi najbardziej podobały się rozdziały dotyczące dobrego wysypiania się, nawyków oraz tego, jak stać się mądrzejszym i się nie martwić.


Fragment z książki:

„Podobnie jak inteligencję mądrość trudno zdefiniować, ale zasadniczo sprowadza się ona do umiejętności unikania tych głupich błędów: to pakiet zdolności umysłowych, który pozwala nam uniknąć wpadek w myśleniu i podejmować „dobre” decyzje. Wiąże się z umiejętnością krytycznego myślenia i zdolnością oceniania ryzyka i niepewności oraz rozważania sprzecznych dowodów; łączy wiedzę i doświadczenie ze znajomością siebie i umiejętnością zrozumienia cudzej motywacji. Przypomina umiejętność spojrzenia z zewnątrz na własną inteligencję – w tym także na jej ograniczenia; to świadomość nie tylko tego, co wiemy, lecz także tego, czego nie wiemy; świadomość istnienia uprzedzeń, na które jesteśmy podatni zarówno my sami, jak i inni, a które zniekształcają ocenę sytuacji. Krótko mówiąc, składa się na nią wiele elementów. I choć psychologowie zgadzają się co do tego, że mądrość zasadniczo przychodzi z doświadczeniem, samo doświadczenie nie wystarczy i nie uczyni nas automatycznie mądrymi.”



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz