28 sierpnia 2021

Garść ciekawostek o Wilnie

 


W ostatnim już poście z Wilna garść ciekawostek na temat tego miasta plus dodatkowe fotki z różnych zaułków Wilna :]

1. W tej części Europy Wilno jest jednym z najpiękniejszym miast. W 1994r. wileńska starówka (mieszcząca ok. 1500 zabytkowych obiektów) wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Polacy w Wilnie obecni są niemalże „od zawsze”. Obecnie jest to najliczniejsza mniejszość narodowa na Litwie. Mieszkają oni głównie w Wilnie.

3. Z Wilnem byli związani najznamienitsi Polacy: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Piłsudski, Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Moniuszko, św. Kazimierz Jagiellończyk, Czesław Miłosz, Piotr Skarga, Joachim Lelewel, św. Andrzej Bobola, Jan Karol Chodkiewicz oraz Tadeusz Konwicki.

4. W Wilnie znajduje się jeden z najsłynniejszych polskich cmentarzy – Na Rossie. Jest on wymieniany wraz z krakowskimi Rakowicami, warszawskimi Powązkami, a także lwowskim – Cmentarzem Łyczakowskim.

5. Wszyscy myślą, że kult Miłosierdzia Bożego i postać św. Faustyny Kowalskiej związana jest z Krakowem. Po części tak jest, ale to właśnie wileński Antokol był najważniejszym miejscem do rozwinięcia tego kultu. To właśnie tutaj Faustyna Kowalska zaczęła pisanie „Dzienniczka” i to również w tym okresie Eugeniusz Kazimirowski rozpoczął malowanie obrazu Jezusa Miłosiernego. Oryginał tego obrazu jest do dzisiaj przechowywany w Wilnie – w kościele św. Trójcy przy ul. Dominikańskiej.

6. Najbardziej znane potrawy litewskie to: bliny żmudzkie, cepeliny (czyli inaczej – kartacze), chłodnik litewski, czebureki, kibiny oraz kołduny.

7. Powierzchniowo Wilno jest największym miastem krajów bałtyckich, do których zalicza się także Łotwę i Estonię. Natomiast jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to Wilno ustępuje łotewskiej Rydze.

8. W Wilnie (jak i oczywiście na całej Litwie) panuje inny czas niż w Polsce. Zegarki ustawiamy na godzinę do przodu.

9. W 2019 roku otwarty został wileński oddział Telewizji Polskiej.

10. W 2018 roku jedna z ulic Wilna została nazwana ul. Lecha Kaczyńskiego.





































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz