Brama Floriańska, zwana inaczej Bramą Św. Floriana to kolejny najbardziej charakterystyczny krakowski budynek.
Brama Floriańska powstała w końcu XIII w. Broniła ona dostępu do północnej części miasta i była główną bramą Krakowa. W końcu XV w. został do niej dobudowany rondel, który dopiero w XIX w. nazwano Barbakanem. Razem było to najsilniejsze obwarowanie Krakowa – praktycznie nie do zdobycia! Brama Floriańska wraz z Barbakanem stanowiła początek Drogi Królewskiej. Brama Floriańska ma 35 m wysokości. Nad wejściem od strony Plant na bramie widnieje płaskorzeźba orła piastowskiego według projektu Jana Matejki. Natomiast od strony ul. Floriańskiej możemy podziwiać XVIII-wieczną płaskorzeźbę św. Floriana. Na pierwszym piętrze znajduje się neogotycka kaplica, a wewnątrz bramy – klasycystyczny ołtarz z późnobarokową kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej.
Obecnie Brama Floriańska wraz z Barbakanem i Celestatem (znajdującym się w Parku Strzeleckim) wchodzi w skład trasy turystycznej Mury Obronne.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dojazd
Brama Floriańska znajduje się u końca ulicy Floriańskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Pijarską.
Godziny otwarcia
W sezonie letnim, czyli od początku kwietnia do końca października Brama Floriańska jest czynna codziennie w godz.: 10.30-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30). W sezonie zimowym Trasa Obronności jest nieczynna.
Cennik
Na Trasie Obronności obowiązuje wspólny bilet upoważniający do zwiedzania wszystkich obiektów trasy, czyli Bramy Floriańskiej, Barbakanu oraz Celestatu, który jest obecnie nieczynny.
Bilety: normalny – 14 zł, ulgowy – 10 zł. Dzieci do lat 7 – bezpłatnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz