13 kwietnia 2021

Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu

 

Podróże to dla nas również smaki <3 Niestety, podróżowanie jest obecnie mocno ograniczone, ale mam dla Was nie lada gratkę – książkę pod tytułem: „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”, której autorami są: Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Natalia Baranowska. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Dwie siostry.

„Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” to książka przez duże K i co najważniejsze możecie do niej wielokrotnie wracać. Znajdziecie tutaj mnóstwo ciekawostek i zaskakujących faktów – olbrzymia dawka wiedzy podana w bardzo przystępnej formie. Spodoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Zebranych zostało tutaj aż 26 krajów (w tym Polska) z 5 kontynentów.

Jak korzystać z niniejszej książki?

- tradycyjnie, czyli od deski do deski;

- według mapy – na dwóch pierwszych stronach znajduje sie mapa i zaznaczone kraje, więc w taki sposób możecie wybrać cel swojej podróży kulinarnej;

- według spisu potraw, który znajduje się zaraz po mapie.

Mi bardzo spodobał się chronologiczny spis treści. W bardzo fajny sposób na osi czasu przedstawionych zostało wiele faktów dotyczących jedzenia.  Oto przykładowe wydarzenia:

- 8300 p.n.e. – początki uprawy trzciny cukrowej w Azji;

- 3900 p.n.e. – przodkowie Meksykanów jedzą popcorn;

- 1000 – mieszkańcy Bizancjum jedzą kawior;

- 1490 – Chińczycy zaczynają smażyć w  woku;

- 1790 – w USA pojawiają się donuty;

- 1880 – John Pemberton wymyśla Coca-Colę;

- 1940 – w USA powstaje pierwsza maszyna do popcornu;

- 1960 – we Włoszech powstaje tiramisu.

„Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”, a także inne książki dla dzieci znajdziecie w bardzo dobrej cenie w księgarni internetowej Tania Książka.


Wstęp:

„Ta książka to zaproszenie do podróży w czasie i przestrzeni tropem jedzenia z różnych stron świata – od pierwszych pól pszenicy aż do posiłków dla astronautów. Każdy rozdział zabierze was do innego kraju i opowie o wybranych produktach i daniach, które są z nim związane oraz o ich historii. Możecie nie tylko o nich przeczytać, ale też ich skosztować – obok informacji i ciekawostek znajdziecie przepisy, które zachęcą was do rodzinnego gotowania. Sprawdźcie, co lubią jeść Omar, Nastia albo Ajala i sami wypróbujcie te smaki!

[…]

Nawet gdyby ta książka miała 1000 stron, nie zmieściłaby się w niej cała historia jedzenia. Dlatego mogliśmy opisać tylko wybrane kraje, a każdy rozdział to niewielka próbka kuchni i tradycji jednego z nich. Obok kulinarnych klasyków znajdziecie tu produkty i dania mniej znane, ale nie mniej ciekawe. Wiele słynnych przysmaków musieliśmy pominąć, a niektóre potrway równie popularne w wielu krajach opisać tylko przy jednym z nich. Wszystko po to, by zaostrzyć wasz apetyt i sprawić, że zechcecie dowiedzieć się jeszcze więcej.”

 


Zapraszam na wyprawę w tysiąc smaków dookoła świata!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz