13 stycznia 2021

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start



Właśnie dzisiaj, czyli 13 stycznia 2021 ma swoją premierę książka: „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodnie z naturalnymi potrzebami przedszkolaka”. Jej autorami są: Anita Janeczek-Romanowska oraz Mikołaj Marcela. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Muza.

Jestem właśnie świeżo po lekturze niniejszego poradnika i chciałabym się podzielić z Wami moimi wrażeniami na jej temat. Książka skierowana jest przede wszystkim dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, czyli w wieku od 3 do 7 lat. Sama jestem mamą 4,5-latka, więc od razu jak książka ta „wpadła” w moje ręce zaczęłam ją czytać. Myślę, że można by ją nazwać „kompendium wiedzy rodzica przedszkolaka”. W dziesięciu rozdziałach omówionych zostało mnóstwo tematów dotyczących wychowania i edukacji małych dzieci:

Czy moje dziecko jest gotowe na przedszkole?

Adaptacja. Jak zaplanować i rozpocząć przygodę mojego dziecka z przedszkolem

Jak uczą się przedszkolaki?

Dlaczego zabawa to podstawa szczęśliwego życia (nie tylko dzieci)?

Komunikacja bez przemocy, czyli co?

Jak rozwijać potencjał dzieci bez kar i nagród?

Czy przedszkolaki mogą korzystać z nowych mediów?

Jakie są alternatywy dla tradycyjnego przedszkola?

A co, jeśli wasze dzieci potrzebują czegoś innego niż pozostałe?

Po jaką wiedzę sięgać, żeby wspierać rozwój przedszkolaków?

Jak zatem widzicie zakres tematyczny jest bardzo szeroki i każdy z rodziców znajdzie to, co go interesuje. Ja jednak polecam przeczytać tę pozycję od deski do deski. Co mi się bardzo spodobało to fakt, iż nie ma tutaj żadnego nacisku na to co powinniśmy my-rodzice robić, np. wybór konkretnego przedszkola. Przedstawionych jest tutaj mnóstwo alternatyw, które każdy z nas może wziąć pod lupę i stwierdzić czy to jego dziecku pasuje czy nie, bo przecież KAŻDY RODZIC WIE, CO JEST DLA JEGO DZIECKA NAJLEPSZE. Każdy wychowuje dziecko w taki sposób jak uważa, niemniej jednak uważam, że bardzo ważne jest poszerzanie swojej wiedzy w tym temacie, bo dzieciństwo małego człowieczka ma ogromny wpływa na jego dalsze życie.

 


Fragmenty z książki na temat tego, dlaczego warto czytać dzieciom książki:

 

„Okazuje się, że historie, które opowiadacie lub czytacie dzieciom na głos, to dla większości z nich jedna z najlepszych form edukacji. […] Dlaczego?

Bajki aktywizują centra emocjonalne w mózgu, co sprawia, że wytwarzane i uwalniane są większe ilości hormonów i neuroprzekaźników, które wspomagają tworzenie połączeń między komórkami nerwowymi. […]

Austriacki psychoanalityk i pedagog Bruno Bettelheim zwraca uwagę na fakt, że baśnie i bajki to nie tylko historie, ale również obrazy i archetypy im towarzyszące. Poznając baśnie, dzieci uczą się rozumieć świat – zarówno ten zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Poznają też sposoby radzenia sobie z przeciwnościami losu oraz z uczuciami i emocjami. Dzięki baśniom dzieci poznają też ważne dla naszej kultury wartości i utożsamiają się z nimi. Dlatego czytanie baśni i bajek z jednej strony pomaga im stworzyć własną tożsamość, z drugiej umacnia wewnętrzne więzi rodzinne i społeczne.

Baśnie poprawiają zdolność dziecka do nawiązywania więzi, zarówno z samym sobą, jak i z innymi ludźmi, z przyrodą i kulturą.

Ponieważ bajki i baśnie pozwalają lepiej rozumieć siebie, wasze dzieci będą też w stanie rozwijać własny potencjał i zasoby wewnętrzne.

[…]

Betty Hart i Todd R. Risley, którzy przez dwa i pół roku prowadzili szczegółowe badania na 42 amerykańskich rodzinach w ich domach, notując liczbę wypowiadanych do dziecka lub przy nim […], wykazali, że rodziny o wyższym statusie materialnym w pierwszych czterech latach życia dziecka wypowiadają 30 milionów słów więcej niż rodziny o niskim statusie materialnym. Te doświadczenia w pierwszych czterech latach życia mają przemożny wpływ na późniejsze życie – w tym na zdrowie i status społeczny dzieci.

Dlatego Brenda Fitzgerald, amerykańska ginekolożka, była dyrektorka Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zachęca w swoim porywającym wystąpieniu w ramach konferencji TEDx do jak najczęstszego mówienia do dzieci oraz czytania im bajek. Według niej to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie im prawidłowego rozwoju i umożliwieniu im w przyszłości pełnego wykorzystania swojego potencjału. […]”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz