26 listopada 2020

MAŁA światu znana jako Madame Tussaud

 


Książka na dziś to „Mała światu znana jako Madame Tussaud”. Jej autorem jest Edward Carey, a wydana została nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Bardzo lubię odwiedzać galerie figur woskowych i w kilku już byłam, ale niestety nie w tej najpopularniejszej na cały świat, czyli w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie. Dlaczego o tym wspominam? Bo właśnie niniejsza książka opowiada historię życia francuskiej artystki Marie Tussaud  znanej z wykonywania figur z wosku. Jej życie było naprawdę ciekawe. Urodziła się w alzackiej wiosce, a po śmierci rodziców pracowała u doktora Curtiusa – geniusza wosku i anatomii. Po przeprowadzce do Paryża doktor wraz z wdową Picot przerabiają opuszczony Małpi Dom w wystawę figur woskowych. Marie, której talent artystyczny jest niebywały zostaje wezwana do Wersalu. Więcej już może nie będę zdradzać…

Książka naprawdę bardzo mi się podobała, bo lubię czytać biografie ciekawych osobowości, a taką była legendarna Madame Tussaud. "Mała" zdecydowanie wyróżnia się spośród innych biografii. Jest dopracowana moim zdaniem w najdrobniejszym szczególe. Na plus są świetne ilustracje. Majstersztyk! "Mała" jest książką, która spodoba się Wszystkim wielbicielom literatury - na pewno się spodoba :] 

Chciałam jeszcze w tym miejscu przytoczyć opinię naszej polskiej noblistki Olgi Tokarczuk na temat tej powieści: „Cudownie napisana (i zilustrowana) opowieść o życiu Marie Tussaud, czyli o tym, jak z małego nasionka wyrasta wielkie drzewo. Ekscentryczna w nastroju, makabryczna w poczuciu humoru, przywraca nam taką rozkosz czytania, jaką mieliśmy w nastoletniej młodości. Książka, której nie można przeoczyć.”


„MAŁA światu znana jako Madame Tussaud” zaczyna się w sposób następujący:

„Niezwykły żywot i historyczne przypadki służki przezywanej Małą,

obejmujące podróże po trzech krajach, utracone dzieci, utraconych rodziców, duchy małp, manekiny krawieckie, lalki drewniane, lud sztuczny, króla, księżniczkę i księżną, siedmiu doktorów, człowieka, który cały Paryż schodził, człowieka, który był manekinami sklepowymi, jego możną matkę, człowieka, który kolekcjonował morderców, sławnych filozofów, herosów i monstra, każdego, kto coś znaczył, kilka domów, z których był większy od poprzedniego, wzlot, upadek, liczną rodzinę, sceny wagi historycznej, ludzi sławnych, ludzi zwyczajnych, miłość, nienawiść, rzezie niewinnych, morderstwa widziane na własne oczy, ciała rozkawałkowane, krew na ulicach, nędzę, więzienie, utratę wszystkiego, małżeństwo, wspomnienia uchwycone i uwiecznione, nieszczęścia codziennie ukazywane, historię własną. Spisane przez nią samą.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz