23 kwietnia 2020

Wychowuj z głową, czyli zdroworozsądkowe rodzicielstwo




Dzisiaj 23 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochrony praw autorskich. Po raz pierwszy dzień ten został obchodzony w 1995 roku. W tym roku Światowy Dzień Książki obchodzimy zatem po raz 25! Z ciekawostek – od 2001 co roku UNESCO przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki miastu, które najlepiej przygotowuje program promujący czytelnictwo. W roku 2020 tytuł ten przyznany został mieście Kuala Lumpur w Malezji. W 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław.

Nie mogło zatem w dniu dzisiejszym zabraknąć na moim blogu postu związanego z książkami oczywiście. 11 w tym roku przeczytana książka przeze mnie (więcej o tym wyzwaniu u mnie na Instagramie) to „Wychowuj z głową, czyli zdroworozsądkowe rodzicielstwo”. Autorzy tego poradnika to: Ray Burke, Ron Herron oraz Bridget A. Barnes. Ksiązka została wydana nakładem Domu Wydawniczego REBIS.


Poradnik ten, jak podają autorzy, przeznaczony jest dla rodziców dzieci w wieku od 6 do 16 lat, ale ja myślę, że bardzo dużo wskazówek mogą zaczerpnąć rodzice nawet młodszych dzieci. Na niektóre aspekty wychowawcze można faktycznie spojrzeć z zupełnie innej strony…

Przedstawiony został tutaj cały szereg metod, które mają służyć nade wszystko: zapobieganiu lub korygowaniu niewłaściwych zachowań, nauczeniu dzieci umiejętności społecznych, wspieraniu rozwoju samokontroli u dzieci oraz zachowywaniu spokoju rodziców w trudnych sytuacjach, stworzeniu silnych więzi, a także rodzinnych rytuałów i tradycji, rozpoznawaniu i neutralizowaniu zagrożeń związanych z Internetem oraz portalami społecznościowymi oraz dawaniu siły dzieciom, aby umiały sobie radzić z presją rówieśniczą.

Mi najbardziej spodobał się rozdział piętnasty, czyli „tworzenie zwyczajów i tradycji rodzinnych”. Omówione tutaj zostało znaczenie takich zwyczajów i tradycji w rodzinie i jakie one mają na nią wpływ. Zwyczaje w rodzinie to nie tylko ramowy rozkład dnia czy weekendów, ale również takie elementy, które sprawiają, ze konkretna jednostka rodzinna jest na swój sposób jedyna i niepowtarzalna.


Na koniec tego wpisu fragment ze wstępu:

„Wszyscy wiemy, że nie ma doskonałych rodziców ani doskonałych dzieci. Żyjemy w skomplikowanym i niedoskonałym świecie, tak że nieuchronnie będziemy popełniać błędy, choćbyśmy nie wiem jak się starali. Prawdą jest również, że żadna książka, zajęcia czy program szkoleniowy same nie rozwiążą wszystkich problemów rodzinnych. Byłoby nieodpowiedzialnością z naszej strony coś takiego gwarantować. Sprawy życiowe są zbyt złożone, żeby móc podać konkretne odpowiedzi skuteczne we wszystkich sytuacjach. Niemniej umiejętności, których nabędziesz dzięki programowi zdroworozsądkowego rodzicielstwa – metody oparte na logice oraz podstawy wyrabiania dyscypliny i budowania dobrych relacji – pozwolą ci stworzyć plan, jak popełniać mniej błędów i osiągać lepsze rezultaty wychowawcze w przyszłości. Badania nauczanych przez nas metod i umiejętności wykazały, że dają one pozytywne skutki. Rodzice, którzy przyjęli nasze podejście, relacjonowali, ze czują się lepiej przygotowani i skuteczniejsi w swoich rolach i czerpią z nich większe zadowolenie, a ich dzieci rzadziej przejawiają niepożądane zachowania.
Jesteś pierwszym i najważniejszym nauczycielem swoich dzieci. Nikt nie powinien mieć większego wpływu na ich życie niż ty. A to oznacza, że musisz wnieść do tego przedsięwzięcia całą miłość, cierpliwość i energię, jakie możesz zmobilizować. Dzięki takiemu podejściu przekonasz się, ze rodzicielstwo jest najbardziej fascynującym wyzwaniem, z jakim przyjdzie ci się zmierzyć w życiu. W pełni wykorzystaj te szansę.
Wszystkie umiejętności omówione w tej książce opierają się na jednym kluczowym elemencie rodzicielstwa, a mianowicie na spędzaniu czasu z dziećmi. Możesz je uczyć tylko wówczas, gdy z nimi jesteś. Tak, to takie proste. Jedynie przebywając z rodziną, możesz w pełni doświadczyć tego, co ona oferuje. Jest to absolutnie konieczne, bo wspólne chwile są spoiwem, które was łączy.”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz