19 września 2019

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku



W drodze na Bieszczady warto zatrzymać się w Sanoku i zwiedzić skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego. Pod względem ilości obiektów jest to największy skansen w Polsce! Założony został w 1958 roku.





Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku prezentuje kulturę ludową pogranicza na obszarze pogórzy oraz wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady oraz Beskid Niski). Na obszarze 38 ha zgromadzonych zostało około 180 obiektów budownictwa drewnianego od XVII do XX wieku. Są to: obiekty sakralne (kościół, cerkwie, kapliczki), obiekty użyteczności publicznej (szkoła, karczmy, remiza), obiekty przemysłowe (kuźnie, wiatraki, młyn wodny, tartak i urządzenia naftowe). Poszczególne grupy etnograficzne (Pogórzanie, Dolinianie, Łemkowie i Bojkowie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne. Nowością na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest „Galicyjski Rynek”, czyli rekonstrukcja centrum niedużego galicyjskiego miasteczka. Wokół czworobocznego placu rozstawiono budynki, które dają pełny obraz życia mieszczan wieloetnicznej społeczności południowo-wschodniej Polski.  







Informacje praktyczne.

Skansen w Sanoku jest otwarty cały rok. Od 1 do 30 kwietnia w godz.: 9.00-16.00; od 1 maja do 30 września w godz.: 8.00-18.00; od 1 do 31 października w godz.: 8.00-16.00 i od 1 listopada do 31 marca w godz.: 9.00-14.00.

Cennik biletów: normalny – 17 zł, a ulgowy – 12 zł. Dzieci do lat 7 mogą zwiedzać skansen bezpłatnie.
































































Jak widzicie Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest naprawdę niepowtarzalny miejscem i koniecznie musicie się tutaj wybrać z krótką chociażby wizytą :]

2 komentarze: