24 lipca 2017

Wybrzeże środkowej Tunezji


Na początek garść faktów o Tunezji ;)
  •  Tunezja to afrykański kraj, który jest najbardziej wysuniętym państwem na północ. Tylko 80 km dzieli go od włoskiej Sycylii.
  • Tunezja jest 3 razy mniejsza od Polski. 
  • W Tunezji mieszka ok. 10 milionów mieszkańców, z czego ponad połowa nie skończyła 18 roku życia, a ponad 30 % nie ma 14 lat. 
  • Oficjalnym językiem jest arabski, ale bez problemu dogadamy się po francusku. 

Tunezja uzyskała niepodległość w 1956 roku. Prezydentem był wówczas Habiba Bourguiba, o którym dużo się mówi w Tunezji. To właśnie dzięki niemu doszło do ogromnych zmian w Tunezji. Wprowadził on równouprawnienie kobiet. Dzięki niemu dziewczyny uzyskały dostęp do powszechnej edukacji. W miejscach publicznych zakazał noszenia hidżabu. On sam nazywał go „wstrętną szmatą”. Co więcej, zakazał rodzinnego decydowania o zawarciu małżeństwa i podniósł wiek do 17 lat dla dziewcząt wychodzących za mąż. Był prawdziwym liderem niepodległej Tunezji. Bourguiba rządził Tunezją przez 31 lat, a jego miejsce w bezkrwawym zamachu stanu zajął Ben Ali.

Wybrzeże środkowej Tunezji jest obszarem z największą ilością hoteli i ośrodków turystycznych. My miałyśmy okazję zobaczyć Susę i Monastir. 






Susa to duży kurort turystyczny, ale warto zaznaczyć, że wraz z Utyką i Kartaginą była jednym z największych fenickich miast portowych. Najstarsze zabytki archeologiczne pochodzą z VI w. p.n.e. Najpiękniejszą częścią Susy jest stare miasto – medyna. Innymi miejscami wartymi odwiedzenia są: Wielki Meczet, Katakumby Dobrego Pasterza oraz Muzeum w Kasbie.

W Monastirze warto odwiedzić dwa miejsca, a mianowicie Mauzoleum Habiba Bourguiby i Port El Kantaoui. To własnie w Monastirze urodził się prezydent Habiba Bourguiba (o którym już wcześniej pisałyśmy) i tutaj wzniósł dla siebie mauzoleum. Port El Kantaoui jest bardzo malowniczym miejscem. Został on zbudowany od podstaw i znajdują się tutaj luksusowe jachty z całego świata.  




































Tunezja to przepiękny kraj wart odwiedzenia choć niektórych mogą odstraszyć niedawne zamachy terrorystyczne. Właśnie z tego też powodu Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego kraju.

Jeżeli chodzi o kuchnię tunezyjską to jest ona bardzo zróżnicowana. Do najpopularniejszych potraw należą między innymi:  
  •  kuskus z warzywami i mięsem lub rybą;
  • meszuja – sałatka z pomidorów, papryki i cebuli, zapieczona i serwowana z tuńczykiem i jajkami;
  • brik – trójkątne pierożki z chrupkiego ciasta, które są nadziewane jajkiem, ziołami, krewetkami lub tuńczykiem; 
  •  bakława – ciasto z orzechami polane miodem; 
  • zorba – pikantna zupa pomidorowa z pszenicą i bardzo ostrą pastą harissa. Robi się ją z chili, czosnku, kuminu, kolendry, oliwy z oliwek oraz soli. Tunezyjczycy dodają ją niemalże do wszystkiego. Dla przeciętnego Europejczyka jest ona niesamowicie pikantna. 

Pomimo tego, że Tunezja jest muzułmańskim krajem to w hotelach turyści mogą bez problemu dostać napoje alkoholowe.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz