28 lipca 2017

Historyczna Kartagina i stolica Tunezji, czyli Tunis


Stolicą Tunezji jest Tunis, który wydaje się być najbardziej liberalnym ze wszystkich arabskich metropolii. Pomimo swojej nowoczesności w Tunisie, nie zapomniano o zabytkach przeszłości. Widać tu liczne wpływy fenickie, rzymskie oraz oczywiście arabskie. 

Miasto Tunis jest podzielone na dwie części – „starą” i „nową”. Ta „stara” jest pełna wąskich oraz krętych uliczek i jest naprawdę bardzo klimatyczna. Warto również w tym miejscu nadmienić, że ta „stara” część Tunisu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Spacerując po „starej” części Tunisu możemy zobaczyć ludzi, którzy wciąż żyją tutaj tak jak przed wiekami. „Nowa” natomiast posiada trójpasmową aleję Habiba Bourguiba (zwane Polami Elizejskimi Tunisu), przy których znajdują się eleganckie domy, a także katolicka Katedra św. Wincentego a Paulo.

Będąc w Tunisie koniecznie musicie się wybrać na medynę, gdzie znajdują się liczne targowiska, czyli suki.  Medyna w Tunisie powstała w IX w. i niewiele się od tego czasu zmieniła. Wrażenia są niesamowite… głośny hałas, ciasne i wąskie przejścia, nawoływania kupców ze wszystkich stron, feeria barw, smaków i zapachów. Jeśli nie mamy śmiałości czy siły na targowanie się w tym miejscu to lepiej w ogóle darować sobie tutaj zakupy. Targowanie się to bowiem nieodłączny element zakupów. Poza tym cena wyjściowa jest o wiele wyższa niż faktyczna wartość danego przedmiotu.

Jedną z największych atrakcji Tunisu jest muzeum Bardo, w którym można podziwiać posągi, mozaiki oraz sarkofagi pochodzące z najpiękniejszego okresu świetności Kartaginy. To właśnie między innymi w tym muzeum w 2015 roku doszło do zamachów turystycznych.










Na przedmieściach Tunisu znajduje się słynna Kartagina, która jest bodajże jednym z najpopularniejszych stanowisk archeologicznych na całym świecie. Została założona przez Fenicjan ok. VI w. p.n.e. Następnie zniszczyli ją Rzymianie, ale szybko ją odbudowali i stała się jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Tak było do ok. VII w. n.e. Wtedy to bowiem Kartaginę zajęli Arabowie.

Najlepiej zachowaną budowlą w Kartaginie są termy Antonina. Aby do niech wejść należy przejść przez piękny ogród. Łaźnie można podziwiać z tarasu widokowego. Co ciekawe zaraz obok tych term znajduje się jedna z oficjalnych rezydencji tunezyjskiego prezydenta. Kartagina jest miejscem historycznym, ale zarazem bardzo romantycznym i jednym z najpiękniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego. 

























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz