14 września 2021

Wieża Farna w Krośnie

 


Dzisiaj zapraszam Was w najbardziej charakterystyczny punkt krośnieńskiego rynku, czyli chodzi o Wieżę Farną.

Wieża ta jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną budowlą w całym mieście. Jest to tak naprawdę dzwonnica przy Bazylice Kolegiackiej Fara pw. Trójcy Przenajświętszej w Krośnie. Została ona wzniesiona w XVII w. przez Wojciecha Portiusa. Z wieży codziennie o godz. 12 rozbrzmiewa hejnał. Wieża Farna ma 38 metrów wysokości. Ma trzy kondygnacje, a zwieńczona jest baniastym hełmem z kolumnową latarnią. W środku znajdują się trzy dzwony z XVII w. – Jan, Maryjan oraz Urban. Ten ostatni jest największy  (mierzy 490 cm w obwodzie) i jest jednym z największych zabytkowych dzwonów w Polsce. Wewnątrz można także zobaczyć mechanizm zegara wieżowego wykonany przez Michała Mięsowicza w 1908 roku.

Ze szczytu wieży rozciąga się wspaniały widok na okolice. My przy bardzo dobrej widoczności mogliśmy również zobaczyć rezerwat przyrody „Prządki”.

 

INFORMACJE PRKATYCZNE

Dojazd

Wieża Farna znajduje się przy krośnieńskim rynku. Dokładny adres to: ul. Józefa Piłsudskiego 5.

Godziny otwarcia

Wieża Farna jest otwarta od 1 maja do 30 września. Wejście jest możliwe tylko z przewodnikiem. Od wtorku do piątku wejścia odbywają się w następujących godz.: 10.00, 10.45, 12.15, 13.00, 13.45, 14.30, 15.15., 16.00, 16.45 oraz 17.30. W soboty i niedzielę Wieżę Farną można zwiedzić o godz.: 10.00, 10.45, 12.15, 13.00, 13.45, 14.30 i 15.15. Zwiedzanie trwa ok. 45 minut.

Cennik

Ceny biletów: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł.

UWAGA! Wejście na Wieżę jest dość strome także trzeba uważać na dzieci!

 

Na koniec tego wpisu jeszcze kilka słów o Bazylice Kolegiackiej Fara. Kościół został wzniesiony w II poł. XIV w. W kolejnym wieku nastąpiła jego rozbudowa, ale niestety z powodu pożaru w 1638 r. świątynia mocno ucierpiała. Doprowadzono jednak do jej restauracji i obecnie wnętrze tego kościoła uchodzi z jedno z najbogatszych i najlepiej zachowanych w Polsce południowo-wschodniej. To na co warto zwrócić uwagę to m.in.: bogato zdobiony ołtarz główny, renesansowo-manierystyczne dwurzędowe stalle, belka tęczowa z Grupą Pasji z XV w., gotycki obraz „Koronacja Marii” z końca XV w., manierystyczna ambona z XVII w., kaplica śś. Piotra i Pawła wykonana przez włoskiego artystę Vincenzo Petroniego, cynowa chrzcielnica i zespół obrazów sztalugowych na ścianach i filarach świątyni.


















































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz