22 lipca 2020

Opactwo Cystersów i kościół św. Bartłomieja w Mogile - Nowej Hucie



W dzisiejszym wpisie zapraszam Was na „wirtualne” zwiedzenie Opactwa Cystersów w Mogile (Kraków Nowa Huta, ul. Klasztorna 11). Opactwo znajduje się na Szlaku Cysterskim w Polsce.

1222. Na ten właśnie rok datuje się przybycie cystersów do Mogiły i co za tym idzie budowę kościoła i klasztoru. Kościół został zbudowany na planie krzyża łacińskiego w stylu romańsko-gotyckim z ołtarzem skierowanym w stronę wschodnią. Świątynia została konsekrowana w 1266 r. i poświęcona Matce Bożej Wniebowziętej i św. Wacławowi. W głównym ołtarzu znajduje się poliptyk z 1514. W jego centrum znajduje się statua Matki Bożej z Dzieciątkiem. W kaplicy Cudownego Pana Jezusa znajduje się krypta, w której pochowani są dobrodzieje klasztoru, zakonnicy oraz opaci. Tytuł bazyliki mniejszej został nadany w 1970 roku przez papieża Pawła VI. Podczas uroczystej mszy św. Kazanie wygłosił kardynał Karol Wojtyła.










Przed bazyliką znajduje się dziedziniec. Na jego ternie znajduje się między innymi pomnik Jana Pawła II oraz figura Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z Ogrodem Maryjnym. 


















Wart uwagi jest tutaj również Ogród Klasztorny. Jak już powyżej pisałam powstanie opactwa datuje się na rok 1222 i to również wtedy rozpoczęła się aranżacja ogrodu. Jak wygląda współczesny ogród w klasztorze? Po pielgrzymce w to miejsce Jana Pawła II w 1979 roku część ogrodu stała się Placem Jana Pawła II. Na tym placu znajduje się ołtarz polowy z mozaiką cudownego wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego. Do ołtarza prowadzi ścieżka otoczona niską balustradą, w środek której wkomponowany został obelisk – inspiracją była oczywiście bazylika i plac św. Piotra w Watykanie. Plac otoczony jest figurami aniołów z atrybutami Męki Pańskiej. Na terenie ogrodu znajduje się również dzwonnica, która u podstawy jest murowana a obudowę ma drewnianą. Zawieszone są w niej trzy duże dzwony – „Maryja”, „Iwo Odrowąż”, „Bartłomiej Apostoł”. Wybudowana ona została w 1972 roku, upamiętniając 750-lecie opactwa. Wzdłuż północnej i wschodniej części muru powstało 14 stacji Drogi Krzyżowej. Cystersi mają tutaj również swój warzywnik ze szklarnią.




































Pamiętajcie, że ogród można zwiedzać w okresie letnim, tj. od maja do sierpnia w niedziele w godz. 15.00-16.00.; w 1. piątek miesiąc od 15.00 do 20.00 oraz w czasie odpustu (od 14 do 21 września) w godz.: 8.00-18.00.

Naprzeciwko opactwa znajduje się kościół św. Bartłomieja. Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Został on zbudowany w 1466 r. z inicjatywy opata miejscowych cystersów Piotra Hirszberga z Biecza. W 1740 r. dobudowane zostały dwie boczne kaplice oraz zakrystia ze skarbcem. Polichromia rokokowa, która zdobi wnętrze jest z ok. 1766. Na teren kościoła wchodzi się przez bramę (która pełniła także funkcję dzwonnicy), która wzniesiona została w połowie XVIII w. Kościół św. Bartłomieja w Mogile znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.









2 komentarze: