13 sierpnia 2019

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach


Oprócz użytkowej funkcji handlowej Sukiennice są niezwykle ważnym miejscem dla polskiej kultury narodowej.



W Sukiennicach znajduje się wejście do podziemi Rynku Głównego. Post na ten temat jest TUTAJ.  Jednak takim must-see według mnie, które musicie zobaczyć na Rynku Głównym (jak nie w całym Krakowie) jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku.


W latach 2006-2010, z inicjatwy dyrektor Muzeum Narodowego – Zofii Gołubiew Sukiennice zostały poddane gruntownemu remontowi sal ekspozycyjnych. Po raz pierwszy byłam właśnie tutaj w 2010 roku, w niedługim czasie po otwarciu galerii po gruntownym remoncie… Pamiętam, że stałam w strugach deszczu w niesamowicie długiej kolejce. Kilka dni temu wybrałam się tam po raz kolejny i również niesamowicie mi się podobało.


Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach składa się z czterech sal:
- Sala Bacciarellego: Oświecenie,
- Sala Michałowskiego: Romantyzm. W stronę sztuki narodowej,
- Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii,
- Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu.


Możecie tutaj podziwiać między innymi takie obrazy, jak: Władysław Podkowiński „Szał uniesień”, Tadeusz Ajdukiewicz „Portret Heleny Modrzejewskiej”, Aleksander Gierymski „Dziewczyna z Bronowic”, Jan Matejko „Wernyhora” i Jacek Malczewski „Śmierć Ellenai”.


Informacje praktyczne. Ten oddział Muzeum Narodowego czynny jest cały tydzień, oprócz poniedziałku. Godziny otwarcia: wtorek- sobota: godz. 10.00-18.00, niedziela: godz. 10.00-16.00. Cennik biletów: normalny: 25 zł, a ulgowy: 15 zł. W niedzielę galerię możecie obejrzeć za darmo. Co ciekawe, jeśli kupicie bilet to w jego ramach możecie przez kolejne 3 miesiące odwiedzić inne odziały Muzeum Narodowego, takie jak: Gmach Główny – wystawa stała (na post z tego miejsca zapraszam TUTAJ), Muzeum im. Czapskiego, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Pałac Ciołka, Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, a także Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz