8 czerwca 2022

Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku

 


Jednym z najnowszych na rynku wydawniczym poradników dotyczących wychowania jest książka „Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku”. Jej autorem jest Michele Borba. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Muza.

Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wysokie oceny w szkole nie gwarantują sukcesu w życiu danego dziecka. Szczelnie wypełniony dzień szkołą i zajęciami dodatkowymi nie sprawia, że nasze dzieci będą  w przyszłości lepiej zarabiać czy zdobędą naprawdę świetne wykształcenie. Na pewno nie jest też tak, że zupełna „olewka” jest czymś dobrym. O nie… Na pewno nie. Wydaje mi się, że wielu rodzicom trudno znaleźć ten „złoty środek”, bo osobiście mam wrażenie, że mądre wyważenie wszystkich edukacyjno-wychowawczych kwestii przyniesie największy sukces. Jest to naprawdę  bardzo trudne i sama bardzo dobrze o tym wiem…

Z wieloma rzeczami w książce „Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku” się nie zgadzam, ale jej główny trzon, czyli zwrócenie uwagi na rozwój 7 cech w życiu każdego młodego człowieka jest niezmiernie ważny. Jakie to cechy? Są to: pewność siebie, empatia, samokontrola, prawość, ciekawość, wytrwałość oraz optymizm. Rozwój tych cech przyczynia się do osiągnięcia szczęścia i spełnienia każdego dorosłego człowieka.

 


Fragmenty z książki:

 

„Status, zamożność, marki i wygląd nie mają wpływu na budowanie zdrowej świadomości własnego „ja” – raczej nie jest to zaskoczeniem. Jednak nasze dzieci dorastają w świecie, który ceni wszystkie te rzeczy. Dzisiejsze obsesyjnie kupujące, zapatrzone w cele brytów społeczeństwo sprawia, że dzieci czują pustkę, a ich wewnętrzne zalety wydają się nieistotne. Aż jedno na czworo dzieci w wieku od dziewięciu do szesnastu lat uważa swój wygląd za jeden z największych problemów w życiu.

Media społecznościowe pogłębiają dziecięce obawy również o wizerunek online i powodują spadek poczucia własnej wartości, ponieważ dzieci porównują się z innymi. Czternastoletnie dziewczynki (które spędzają znacznie więcej czasu w mediach społecznościowych niż chłopcy) dużo częściej niż w poprzednich latach wykazują objawy depresji powiązanej z ich aktywnością na takich platformach jak Instagram, WhatsApp i Facebook.”

 

„Przez ostatnie dziesięć lat przeczesywałam badania, szukając cech najściślej skorelowanych z optymalizacją osiągnięć i umiejętnością radzenia sobie w życiu. Wyodrębniłam siedem mocnych stron charakteru: pewność siebie, empatię, samokontrolę, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm. Wpajane dzieciom wzmagają ich siłę psychiczną, poprawiają kompetencje społeczne społeczne, samoświadomość, siłę moralną i elastyczność emocjonalną. Zwiększają również odporność psychiczną, dzięki czemu dzieci potrafią radzić sobie z przeciwnościami, rozwiązywać problemy, dochodzić do siebie po porażkach, budować zdrowe relacje i pewność siebie – a tego właśnie potrzebują, by wieść wartościowe życie i odnosić sukcesy.”




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz