25 marca 2021

Szlakiem Jana Matejki w Krakowie

 

W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam bardzo fajną trasę w Krakowie szlakiem Jana Matejki. Jeśli nawet nie interesujecie się zbytnio sztuką i malarstwem to nie sposób nie wiedzieć kim był Jan Matejko – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, który nierozerwalnie był związany z Krakowem <3

 

1. Pomnik Jana Matejki na Plantach

Naszą trasę zaczniemy od Plant. Tutaj bowiem przy ul. Basztowej, tuż przy Barbakanie znajduje się bowiem pomnik Jana Matejki. Siedzi on w fotelu umieszczonym w ramie obrazu. Na cokole wykuty jest napis: Jan Matejko 1838-1893. Pomnik ten został odsłonięty 12 listopada 2013 roku w 175. rocznicę urodzin i 120. rocznicę śmierci. Autorem projektu tego pomnika jest profesor ASP Jan Tutaj.




2. Plac Jana Matejki

Kolejny punkt na tym szlaku to znajdujący się w niedalekiej odległości od pomnika Matejki na Plantach – Plac Jana Matejki. Plac ten znajduje się pomiędzy ulicami Basztową i Warszawską i jest to moim zdaniem najbardziej rozpoznawalny plac w Krakowie. W jego centrum znajduje się o ogromny Pomnik Grunwaldzki. Postawiony on został tutaj w 1910 roku, czyli w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Przy Placu Jana Matejki znajduje się olbrzymi gmach Akademii Sztuk Pięknych, gdzie Matejko studiował, a później był dyrektorem. Jego najznakomitszymi uczniami byli między innymi: Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski oraz Józef Mehoffer




3. Dom Jana Matejki

Z Placu Matejki proponuję przejść teraz na ul. Floriańską 41, bo to właśnie tutaj znajduje się Dom Jana Matejki. To właśnie w tej kamienicy Jan Matejko urodził się mieszkał, tworzył i zmarł.  W domu tym znajdują się liczne przedmioty codziennego użytku oraz pamiątki po artyście i jego najbliższych, a mianowicie po żonie Teodorze z Giebułtowskich i ich dzieciach: Tadeuszu, Helenie Unierzyskiej, Beacie Kirchmayerowej, Jerzym i Reginie oraz między innymi po ojcu Franciszku. Obejrzeć można tutaj prace, które reprezentują wszystkie fazy twórczości malarza: począwszy od wczesnych studiów olejnych przez niewielkie szkice kompozycyjne aż do wielkich płócien o tematyce historycznej.




4. Sukiennice

W Sukiennicach znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, która jest niezwykle ważnym miejscem dla polskiej kultury narodowej. W latach 2006-2010, z inicjatwy dyrektor Muzeum Narodowego – Zofii Gołubiew Sukiennice zostały poddane gruntownemu remontowi sal ekspozycyjnych. Możecie tutaj podziwiać między innymi takie obrazy, jak: „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego, „Portret Heleny Modrzejewskiej” Tadeusza Ajdukiewicza, „Dziewczynę z Bronowic” Aleksandra Gierymskiego, „Śmierć Ellenai”Jacka Malczewskiego i „Wernyhorę „Jana Matejki”. 




5. Kościół Mariacki

Kościół Mariacki na Rynku Głównym w Krakowie jest kolejnym punktem na szlaku śladami Matejki. Wielka odnowa Kościoła Mariackiego odbyła się w latach 1887-1891 i swój udział w wystroju tego wnętrza miał również Jan Matejko. Wykonał on piękną polichromię przedstawiającą anioły, które trzymają instrumenty muzyczne i szarfy z wersetami Litanii Loretańskiej (w prezbiterium) oraz Antyfony (w nawie głównej). W Kościele Mariackim odbył się również pogrzeb artysty. 




6. Cmentarz Rakowicki

Kolejny punkt na szlaku Jana Matejki w Krakowie to Cmentarz Rakowicki. Jan Matejko urodził się w Krakowie i zmarł w Krakowie. Właśnie na Cmentarzu Rakowickim znajduje się jego grobowiec. 




7. Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

Dworek Jan Matejki w Krzesławicach na Nowej Hucie nie jest miejscem bardzo popularnym, co mnie szalenie dziwi. Jan Matejko zakupił ten dworek w 1876 roku za pieniądze ze sprzedaży obrazu „Stefan Batory pod Pskowem”. Właścicielem tego dworku jest obecnie Towarzystwo Przyjaciół Stuk Pięknych, a muzeum działa od 1966 roku. Z oryginalnego wyposażenia nie za wiele się niestety zachowało. Niemniej jednak z czasów Matejki pochodzi między innymi ganek przez niego zaprojektowany oraz drzwi wejściowe. W środku można natomiast podziwiać na przykład: meble, sztalugę artysty, fortepian na którym grywała Teodora Matejko, oryginalny nekrolog malarza oraz oczywiście obrazy. Ceny biletów: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł. W cenie biletu jest uwzględniony przewodnik, który oprowadzi Was po wszystkich miejscach i opowie historię tego dworku. Dokładny adres – ul. Melchiora Wańkowicza 25. 




8. Kopiec Wandy

Ostatnim punktem na trasie będzie „zdobycie” Kopca Wandy. Dlaczego właśnie to miejsce? Na samym jego szczycie znajduje się bowiem marmurowy pomnik orła z napisem „Wanda” według projektu Jana Matejki właśnie :]



Byliście w tych miejscach związanym z Janem Matejko? :]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz