5 kwietnia 2017

Wroclove, czyli jak tu się nie zakochać we Wrocławiu


Stolica Dolnego Śląska, czyli Wrocław to idealne miasto na krótki, jak i dłuższy wypad, a także zarówno dla grupki przyjaciół, jak i całych rodzin. My w dzisiejszym poście chciałybyśmy pokazać jak fajnie można spędzić czas w tym uroczym mieście. Oto 10 naszych najfajniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia:

Wrocławski Rynek

Najlepiej wizytę we Wrocławiu rozpocząć od zwiedzania Rynku, który jest jednym z największych w Polsce(ponad 200 metrów długości i prawie 200 metrów szerokości) i ma już ponad 700 lat. Znajduje się tutaj piękny Ratusz na którym znajduje się zegar z mechanicznym czasomierzem sprzed ponad 6 wieków. Po drugiej stronie Rynku natomiast możemy podziwiać charakterystyczną fontannę, którą wszyscy nazywają „Zdrojem”. Na wrocławskim rynku znajduje się również najstarsza restauracja w Europie, czyli Piwnica Świdnicka, która obecnie oprócz funkcji jadalnej jest istotnym ośrodkiem kulturalnym Wrocławia. Wokół Rynku znajdują się piękne kolorowe kamienice, których jest ponad 60. W 1956 r. na wrocławskim Rynku pojawił się pomnik Aleksandra Fredry, który został tutaj przeniesiony z Lwowa. Warto wiedzieć, że obok dużego rynku jest również mały. Nazywa się on obecnie Placem Solnym. Jego nazwa wzięła się stąd, że dawniej handlowano na nim solą, która była wydobywana w Wieliczce. Na wrocławskim Rynku przez cały rok odbywa się wiele różnych wydarzeń, uroczystości i imprez. Mają tu miejsce między innymi: jarmark bożonarodzeniowy, gitarowy rekord Guinnessa oraz telewizyjna impreza sylwestrowa. 





Mostek Pokutnic

Jeżeli chcecie zobaczyć Wrocław z góry to polecamy wspiąć się na wieżę, a raczej mostek łączący dwie wieże Katedry – Kościoła Polskokatolickiego p.w. Św. Marii Magdaleny. Ten mostek między wieżami, który znajduje się na wysokości 45 m nosi nazwę Mostku Pokutnic. Według legendy zamiatają go one pokutując za swoje grzechy. Na Mostek Pokutnic można wejść bez problemów przez cały rok, ale uwaga – nie ma windy i droga na szczyt prowadzi krętymi schodami. Warto jednak się wspiąć, gdyż widok przedstawia się w sposób następujący:





Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza część miasta. Najważniejszymi zabytkami tej części miasta są: Katedra św. Jana Chrzciciela, Kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja, Kościół św. Idziego oraz Muzeum, Biblioteka i Archiwum Archidiecezjalne. Warto wiedzieć, ze w tym ostatnim znajduje się Księga henrykowska z pierwszym zdaniem w języku polskim. Polecamy spacer po tej zabytkowej części miasta, a poczujecie się trochę tak, jak w „małej Wenecji” 






Most Tumski

Jednym z najpiękniejszych mostów we Wrocławiu łączącym Ostrów Tumski z Wyspą Piasek jest Most Tumski, a trzeba pamiętać, że tych mostów jest w stolicy województwa dolnośląskiego dość sporo. Most Tumski jest również bardzo charakterystycznym obiektem na turystycznej mapie miasta ze względu na fakt, że znajdziemy na nim mnóstwo kłódek. Zakochane pary na znak swojej miłości przywieszają na moście kłódki, a kluczyki do niej wrzucają do Odry. 




Hala Stulecia

Kolejnym zabytkiem na mapie Wrocławia, które warto zobaczyć jest Hala Stulecia. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się ona w Parku Szczytnickim. Zwiedzanie Hali Stulecia możecie zatem połączyć z nieopodal położonym Ogrodem Japońskim, o którym więcej w kolejnym punkcie. Zaraz obok Hali Stulecia można również podziwiać fantastyczną fontannę multimedialną, pergolę w kształcie połowy elipsy oraz ogromną Iglicę. Jeżeli mowa o samej Hali Stulecia to została ona wzniesiona w latach 1911 – 1913 według projektu Maxa Berga. Sama kopuła ma rozpiętość ok. 65 m, a budynek jest wysoki na ok. 45 m



Ogród Japoński w Parku Szczytnickim

Ogród Japoński, który znajduje się w Parku Szczytnickim jest szczególnym miejscem we Wrocławiu. Warto wybrać się do tego miejsca na długi spacer (koniecznie z aparatem fotograficznym!). Najpopularniejszymi obiektami są oczywiście japońska brama, most oraz pawilon herbaciany, które tworzą namiastkę kraju Kwitnącej Wiśni. Znajduje się tutaj również wiele ciekawych gatunków roślin. Ceny biletów do Ogrodu Japońskiego są niskie (normalny – 4 zł, a ulgowy- 2zł), więc tym bardziej polecamy to miejsce.












ZOO

Wrocławskie ZOO jest naprawdę fajne. Jest ono najstarsze w Polsce i posiada dużą kolekcję zwierzaków – żyje tu ok. 1000 przedstawicieli różnych gatunków. Zoo we Wrocławiu zajmuje obszar ponad 33 hektarów, więc jest naprawdę spore. Warto wiedzieć, że przez kilkadziesiąt lat tym ZOO zarządzało małżeństwo Hanny i Antoniego Gucwińskich, których na pewno kojarzycie z popularnego programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”. Jedną z największych atrakcji wrocławskiego ZOO jest Afrykarium prezentujące gatunki zamieszkujące Czarny Ląd. W miejscu tym stworzone zostały specjalne warunki dla afrykańskich zwierzaków, począwszy od plaż nad Morzem Czerwonym, przez Kanał Mozambicki, aż do wybrzeża Namibii i dżungli nad rzeką Kongo.  Nam w tym ZOO bardzo podobał się wybieg dla żyraf, które są umiejscowione w takim jakby dole, więc można stanąć z tymi ślicznymi zwierzętami niemalże oko w oko, a nawet je pogłaskać.










Ogród Botaniczny

W okresie wiosenno-letnim polecamy odwiedzenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znajduje się on w odległości ok. 2 km od rynku, a częściowo zajmuje obszar Ostrowa Tumskiego. Wrocławski Ogród Botaniczny jest drugim co do wielkości tego typem ogrodu w Polsce (największy znajduje się w Krakowie). Naprawdę warto wybrać się w to miejsce na spacer!











Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to nic innego jak ogromnej wielkości malowidło (114 m długości i 15 m wysokości) przedstawiające bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w 1974 r. W bitwie tej Polacy pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali Rosjan. Pomysłodawcą tego dzieła był Jan Styka, a do pracy nad płótnem zaangażował między innymi Wojciecha Kossaka. Panorama Racławicka została początkowo otwarta we Lwowie w 1894 r., ale w 1946 r. rząd ZSRR zdecydował o przeniesieniu tego malowidła do Polski. Panorama Racławicka została otwarta we Wrocławiu w 1985 r. w specjalnie zbudowanej rotundzie i od tej pory jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Specjalne oświetlenie i dobudowana przed obrazem scenografia sprawiają, że płótno nabiera wrażenia wielowymiarowości. Podczas zwiedzania można wysłuchać historii obrazu i wydarzeń na nim przedstawionych. Musicie pamiętać, że kolejki są zwykle bardzo długie i bardzo często turyści zapisywani są na konkretną godzinę. Panoramie Racławickiej nie można robić zdjęć, ale można fotografować specjalną makietę bitwy pod Racławicami, która znajduje się w tym samym budynku.




Wrocławskie krasnale

Najbardziej znanym symbolem miasta są zdecydowanie krasnale. Możemy jej znaleźć niemalże wszędzie!





2 komentarze:

  1. Kocham Wrocław miłością absolutną! 😁❤ Kiedyś z mężem zajechaliśmy po drodze do Karpacza i zakochaliśmy się w tym mieście. To nasz przystanek obowiązkowy, gdy z północy jedziemy na południe Polski. 😊

    OdpowiedzUsuń