13 marca 2017

Najwyższy budynek w Polsce to...


… oczywiście Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jest to również najbardziej znany i obfotografowany obiekt warszawski. Uwielbiamy ten widok gdy wychodząc z dworca PKP Warszawa Centralna naszym oczom ukazuje się ta budowla. Zdjęć PKiN też mamy sporo, więc Wam dzisiaj kilka z nich pokażemy :P





Jaka jest zatem wysokość PKiN? Wynosi ona 237 metrów. Co jeszcze warto wiedzieć o Pałacu Kultury i Nauki?

Został on zbudowany w latach 1952 – 1955 i został wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, a jego głównym pomysłodawcą był Józef Stalin. 22 lipca tego roku Pałac Kultury i Nauki skończy 62 lata!




Pałac Kultury i Nauki ma 42 piętra. Znajduje się tu 3288 pomieszczeń! Mieszczą się tu zatem między innymi: Sala Kongresowa na 3000 miejsc, Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN, Muzeum Domków dla Lalek, kilka sal kinowych, kilka teatrów oraz basen pływacki. Przed wejściem do PKiN od ul. Marszałkowskiej znajdują się rzeźby Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Kopernika.




Na 30. piętrze znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na całą Warszawę. Dostaniemy się tam windą i oczywiście (jeśli ktoś chce) schodami. My miałyśmy możliwość tylko raz podziwiać Warszawę z tego tarasu. Zwykle w piękną pogodę są tam duże kolejki i odechciewa się w nich stać. Co ciekawe, w latach 50. miała miejsce cała seria skoków samobójczych z tarasu więc zostały tam zamontowane kraty aby zaprzestać próbom samobójczym.



Z innych ciekawostek to warto nadmienić, że na 43. piętrze PKiN znajduje się gniazdo sokołów wędrownych. W zeszłym roku para sokołów doczekała się potomstwa – Bazyla, Oriona i Wawy. Imiona te wybrali internauci. Sokolą rodzinę można „podglądać” na stronie internetowej Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.



W 2007 roku Pałac Kultury i Nauki został wpisany do rejestru zabytków. Wywołało to oburzenie wielu osób ze świata kultury i nauki twierdząc, że PKiN jest „symbolem zniewolenia Polskie przez sowieckie imperium”. Niemniej jednak Pałac Kultury i Nauki jest doskonałym przykładem architektury realizmu socjalistycznego i chyba trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiaj jak wyglądałaby Warszawa bez niego… Nieprawdaż? Choć… Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądałaby Wawa bez swojej najbardziej znanej budowli to odsyłamy do filmu „Ambassada” w reżyserii Juliusza Machulskiego. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz